Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Vestjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 377.748
Deltagelse: 88,45 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet76.20823,0%44-
B. Radikale Venstre24.0907,3%11-
C. Det Konservative Folkeparti12.6773,8%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti26.8198,1%11-
I. Liberal Alliance16.0614,9%1-1
K. Kristendemokraterne9.6642,9%---
O. Dansk Folkeparti40.37812,2%22-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti113.44334,3%651
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne11.5053,5%1-1
Uden for partierne1600,0%---
I alt gyldige stemmer331.005
Blanke stemmer2.189
Andre ugyldige stemmer912
I alt ugyldige stemmer3.101
I alt afgivne stemmer334.106


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Anders Andreasen9287271.655
Peder Christensen5.4003.4508.850
Lars Fibæk304248552
Karin Gaardsted5.4396.05611.495
Mogens Jensen6.4615.18511.646
Thomas Jensen7.5605.43112.991
Annette Lind6.0733.5959.668
Rasmus Lynghøj4.6312.4817.112
Lene Nørlund3.6302.7386.368
Mads Panny8349551.789
Frank Heidemann Sørensen2.2401.8424.082
Radikale Venstre
Sanne Bjørn1.6704.4226.092
Brian Bruhn1.1842.8794.063
Claus Hansen1.0542.2373.291
Jes Juul Lauesen3531.0211.374
Erika Lorentsen8011.9702.771
Andreas Steenberg2.3414.1586.499
Konservative Folkeparti
Andreas Bjerregaard237147384
Frank Borch-Olsen1.0076601.667
Anne Hansen593282875
Camilla Hertzum Johansen12579204
Esben Salling Larsen156131287
Helge Adam Møller3.3771.8695.246
Anna Margrethe Engbæk Schmidt174142316
John Thorsø9063671.273
Tove Videbæk1.6238022.425
SF - Socialistisk Folkeparti
Ulla Blok5085161.024
Morten Colbert399478877
Steen Gade3.0613.3606.421
Søren Gytz1.6461.5953.241
Maren Holm1.2708502.120
Sidsel Homann1.1571.3162.473
John Nim89102191
Naja Kjær Poulsen409485894
Michael Thomsen6086571.265
Kristen Touborg3.6232.4106.033
Pia Vestergaard1.2969842.280
Liberal Alliance
Anton Benkestok132214346
Morten Boeck-Hansen155269424
Allan Daasbjerg6499911.640
Anne Kathrine Kirk1.2391.8183.057
John Robert Knudsen234284518
Allan Leer-Holm185352537
Leif Mikkelsen3.4775.5609.037
Vibeke Riemer191311502
Kristendemokraterne
Kristian Andersen1.7722982.070
Kurt Bech391453
Peter Bjerre431255
Karlo Brondbjerg8325108
Jakob From Høeg54862
Esther Jakobsen86187948
Christian Medom Jensen12439163
Per Ørum Jørgensen4.9328125.744
Isabella Arendt Laursen8533118
Jens Kr. M. Nielsen13331164
Kirsten Nielsen601676
Elisabeth Wagner Olsen7726103
Dansk Folkeparti
Preben Andersen1.9822.4524.434
Karina Due1.3092.0873.396
Bente Kronborg Flensted1.6632.0623.725
Dennis Flydtkjær3.9804.6118.591
Allan Steen Hansen5498471.396
Christian Langballe2.4803.7496.229
Leif Lund1.0071.7542.761
Simon Vanggaard Nielsen6991.0171.716
Søren Olesen1.4902.2763.766
Benny Ragner1.0371.4612.498
Susanne Thiim7831.0831.866
Venstre
Marianne Bredal5.5401.8147.354
Thomas Danielsen5.8731.9417.814
Søren Green1.9527632.715
Kristian Jensen17.3626.72024.082
Ole Jespersen477242719
Vibeke Juel258129387
Esben Lunde Larsen10.1832.94413.127
Kristian Pihl Lorentzen9.4884.77614.264
Mads Rørvig8.2835.10413.387
Helge Sander4.5182.0106.528
Inger Støjberg16.4926.57423.066
Enhedslisten
Lars Dohn550422972
Emil Axelgaard4808141.294
Lene Fruelund8721.2212.093
Aksel Rosager Johansen1781.0131.191
Frederik Madsen226540766
Heidi Steenberg314605919
Simon Kristensen2038611.064
Torben A. Hansen85514599
Erik Møller-Jensen53578631
Flemming Gundersen78745823
Malte Bang3238301.153
Rikke Cramer Christiansen1360136
Ejgil Kølbæk24024


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17