Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Vestjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 379.631
Deltagelse: 86,94 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet80.12224,5%44-
B. Radikale Venstre9.1832,8%1-1
C. Det Konservative Folkeparti15.9284,9%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti11.7203,6%---
I. Liberal Alliance19.3775,9%11-
K. Kristendemokraterne7.6462,3%---
O. Dansk Folkeparti69.65721,3%33-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti89.53727,4%55-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne14.5314,5%1-1
Å. Alternativet8.6422,6%1-1
Uden for partierne1160,0%---
I alt gyldige stemmer326.459
Blanke stemmer2.675
Andre ugyldige stemmer916
I alt ugyldige stemmer3.591
I alt afgivne stemmer330.050


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Kasper Skov Andersen413341754
Anders Andreasen410344754
Helle Dam2.9482.3185.266
Lars Fibæk150123273
Karin Gaardsted5.9315.44611.377
Frank Heidemann1.6971.5853.282
Mogens Jensen7.9216.74614.667
Thomas Jensen7.5905.87213.462
Annette Lind12.7038.10120.804
Anne Paulin6.1003.3839.483
Radikale Venstre
Erika Asmuss176237413
Sanne Bjørn8011.2902.091
Jes Juul Lauesen248409657
Johannes Lebech9601.0011.961
Andreas Steenberg1.9712.0904.061
Konservative Folkeparti
Pernille Bloch32764391
Jens-Henrik Kirk40793500
Søren Pape11.5651.66613.231
Jette Philipsen469108577
Tove Videbæk471103574
Orla Østerby57283655
SF - Socialistisk Folkeparti
Andreas Albertsen341293634
Kai O. Andersen11581196
Steen Gade2.1111.8433.954
Hanne Jacobsen368279647
Signe Munk1.5361.0612.597
Susanne Buch Nielsen8886601.548
Peter Nowack183169352
August Vigen Smolarz175160335
Gagendran Srisurendran409374783
Michael Thomsen258223481
Anders Udengaard89104193
Liberal Alliance
Lene Foged1.1212.2303.351
Emilia Djomina Hansen3807281.108
Jakob Hildebrandt Hansen310586896
Johnny Heinmann5251.0471.572
Kjeld Aagaard Kjærulff94181275
Keld Lorenzen3437501.093
Leif Mikkelsen3.5916.88610.477
Steffen Troldtoft188417605
Kristendemokraterne
Kristian Andersen3.8601.2765.136
Verner B. Andersen502979
Karlo Brondbjerg14883231
Brian Christensen16389252
Knud Gaarn-Larsen11281193
Jens Ove Kjeldsen522294816
René Vester Kjær9169160
Troels Moesgaard7848126
Jens Kristian M. Nielsen272113385
Kirsten Nørgaard Nielsen512778
Jacob Rabjerg11872190
Dansk Folkeparti
Martin Lange Andersen8611.3472.208
Preben Andersen2.7353.8416.576
Karina Due2.8485.2488.096
Dennis Flydtkjær9.09711.67120.768
Anders Ladegaard1.0961.5662.662
Christian Langballe3.8876.89210.779
Jette Lund2.2313.4645.695
Richardt G. B. Møller1.1241.7442.868
Peter Pedersen1.2502.4223.672
Jan Berg Rasmussen1.4552.3393.794
Alex Rosenbæk8271.7122.539
Venstre
Marianne Bredal2.0134572.470
Thomas Danielsen8.9221.92810.850
Nicolaj Dupont-Mersing503141644
Bent Jensen24282324
Kristian Jensen14.0283.70017.728
Carsten Kissmeyer4.5671.2565.823
Esben Lunde Larsen10.8341.99712.831
Kristian Pihl Lorentzen7.7682.37410.142
Charlotte Rosenberg15243195
Mads Rørvig5.9052.2458.150
Inger Støjberg16.3564.02420.380
Enhedslisten
Jakob Sølvhøj7532.9213.674
Malte Bang4862.0072.493
Lea Maria Kielsholm8498461.695
Heidi Steenberg Rud4091.0941.503
Torben A. Hansen120719839
Jørn Vedel Eriksen189734923
Johnny Zaar143856999
Frede Kloch Sørensen116869985
Esben Andersen2451.1751.420
Alternativet
René Gade1.1122.9534.065
Jørn Trabjerg Pedersen3841.0731.457
Sascha Qvortrup8332.2873.120
Erik Sputnik1160116


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17