Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Nordsjællands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 335.601
Deltagelse: 87,07 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet61.80121,3%33-
B. Radikale Venstre32.41911,2%211
C. Det Konservative Folkeparti32.36811,2%211
D. Nye Borgerlige9.4393,3%1-1
E. Klaus Riskær Pedersen2.7531,0%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti19.9936,9%11-
I. Liberal Alliance9.5813,3%---
K. Kristendemokraterne3.2291,1%---
O. Dansk Folkeparti21.7347,5%11-
P. Stram Kurs4.2761,5%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti67.74223,4%33-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne16.2135,6%1-1
Å. Alternativet7.8462,7%---
Uden for partierne2820,1%---
I alt gyldige stemmer289.676
Blanke stemmer1.839
Andre ugyldige stemmer689
I alt ugyldige stemmer2.528
I alt afgivne stemmer292.204


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Maria Gudme3.1763.8637.039
Per Frost Henriksen1.5021.7313.233
Nick Hækkerup11.01612.86523.881
Miki Dam Larsen1.2991.8003.099
Henrik Møller4.2234.1168.339
Rasmus Stoklund4.5415.2189.759
David Trads2.7793.6726.451
Radikale Venstre
Kristian Hegaard1.94501.945
Camilla Kampmann1.37301.373
Martin Lidegaard12.703012.703
Rikke Mortensen1.40601.406
Jacob Netteberg6320632
Christina Thorholm1.52401.524
Konservative Folkeparti
Mette Abildgaard9.1019.86118.962
Birgitte Bergman2.5242.5785.102
Lars Arne Christensen8469531.799
Otto B. Christiansen5195891.108
Kjeld Haslund436432868
Egil Hulgaard1.1731.2412.414
Erik Lund1.0211.0942.115
Nye Borgerlige
Nina Froberg74074
Jesper Hammer1110111
Lene Kattrup1260126
Leif Barbré Knudsen50050
Ulla Kokfelt1270127
Ditlev Otte-Trojel83083
Mette Thiesen4.35404.354
Klaus Riskær Pedersen
Søren Søfelt1702.5832.753
SF - Socialistisk Folkeparti
Lucas Antonio Madsen5850585
Lise Müller2.01402.014
Dorte Nørbo6770677
Anna Ockelmann4560456
Trine Torp4.30704.307
Liberal Alliance
Ole F. Holleufer1260126
May-Britt Kattrup4780478
Anders Samuelsen6.00406.004
Steffen Sjørslev1240124
Kristendemokraterne
Britta Glønborg Kristensen2701.1811.451
Martin Rask Olsen186785971
Andreas Peters-Lehm170637807
Dansk Folkeparti
Preben Andersen1280128
Poul Cullura83083
Marlene Harpsøe1.67701.677
Glen Madsen5280528
Morten Messerschmidt7.55407.554
Jan Erik Messmann3990399
Stram Kurs
Casper Hansen3061.4181.724
Iben Thranholm4552.0972.552
Venstre
Hans Andersen7.4445.97113.415
Thomas Bak5055511.056
Claus Hjort Frederiksen6.4057.00813.413
Kristian N. Jensen1.5131.6453.158
Anna Libak6.2606.63912.899
Sophie Løhde11.63712.16423.801
Enhedslisten
Mai Villadsen2.5722.3544.926
Øjvind Vilsholm6901.9002.590
Helena Jørgensen6662.1552.821
Annie Hagel3611.2991.660
Tormod Olsen1801.7911.971
Casper Pedersen2122.0332.245
Alternativet
Susan Kjeldgaard3260326
Julie Herdal Molbech4110411
Christian Poll1.16201.162
Theresa Scavenius1.26701.267
Bina Seff1060106
Allon Hein Sørensen2210221
Hans Frederik Brobjerg23023
Gert Lassen2590259


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17